Rutinler

Yüzünü Doğru Yıkadığına Emin misin? Yapılan 5 Genel Hata

“Yüz yıkamanın doğrusu, yanlışı olur mu?” diyebilirsin ama evet, bu rutinin de bir doğrusu var.  Bizler de  genelde ne yazık ki bu doğruları pek uygulamayan taraftayız. Soğuk kış günlerinin gelmesiyle beraber ekstra hassaslaşan ve bakım isteyen cildine iyi bakmak istiyor, cilt kuruluğundan şikayet ediyorsan yüz yıkarken en sık yapılan hatalar sana yol gösterecek.

Suyun sıcaklığı

Çok sıcak ya da çok soğuk. Hangi iki uçta yüzünü yıkıyorsan cildine zarar veriyorsun demektir.  Eğer yüzünü sıcak su ile yıkamayı tercih ediyorsan bu rutin cildinde kuruluğa ve soyulmalara sebep oluyor. Diğer yandan eğer soğuk suyla yıkıyorsan bu kez cildin, gün boyu maruz kaldığın makyaj ya da çevresel kirlerden yeteri kadar temizlenmiyor. Dolayısıyla, yüz yıkama rutininde ilk dikkat etmen gereken şey ılık su ile yüzünü yıkamak olmalı.

Yanlış havlu kullanımı

Yüz havlunu hangi sıklıkta değiştiriyorsun? Yüzünü yıkadın ve dün gece makyajını çıkardıktan sonra yüzünü sildiğin havlu hala aynı yerde duruyorsa, tüm kalıntılar yeniden temiz cildine geçti demektir. Bunun önüne geçebilmek için yapman gereken tek kullanımlık, minik el havlularını banyo dolabında haftalık yedeklemek ve kullanmak.

Yüz yıkama rutininden sonra dişlerini fırçalamak

Eğer dişlerini yüzünü yıkadıktan sonra fırçalıyorsan, cildin için minik bir hata yapıyorsun.  Eğer önce yüzünü yıkıyor ardından dişlerini fırçalıyorsan, cildini nemlendirmek adına henüz serum ya da krem uygulamadığın için hava ile temas eden cildin diş fırçalama süresi içinde nemi azalıyor ve kurumaya başlıyor. Dolayısıyla cildinin kurumaması için, yüzünü yıkamadan önce dişlerini fırçalamayı rutin haline getirebilirsin.

Aksesuarlar ile yüz yıkamak

Yüzünü yıkarken aksesuarlarını çıkarıyor musun? Cevabın hayırsa, bu maddeyi okuduktan sonra bir daha kullanmak istemeyeceksin. Yüzünü yıkarken yüzük, bileklik gibi aksesuarlar  hassas bir cildin varsa yüzünle temas ettiğinde zarar verebilir ve eğer ellerini dezenfekte etmeden direkt yüzünü yıkamaya başlarsan gün içinde aksesuarlarının maruz kaldığı kirler cildin ile temas edebilir. Bunun için önce aksesuarlarından kurtul, ardından ellerini yıka ve sonra yüzüne geç.

Uzun süre yıkamak

Eğer yüzünü uzun uzun yıkıyorsan cildinin kurumasına yol açmış oluyorsun. Sen cildini tekrar tekrar yıkıyorken  cildin kendi yağını tolere edemen kurumaya başlıyor. Bu nedenle eğer yüzünü defalarca yıkıyorsan, bu süreyi azaltmakta fayda var.

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.