Mutlulukla Gel,  Öz- Bakım

Tükendik! Yavaş Yaşam Hareketi Nedir?

Tükendik! Yavaş Yaşam Hareketi Nedir?

Her geçen gün yaşamlarımız giderek hızlanıyor. Süper hızlı ve teknolojik yaşamlarımızda hızlı telefonlarımız, hızlı yollarımız, hızlı trenlerimiz ve aklınıza gelebilecek daha pek çok ‘hızlı’ şeye sahibiz.Ancak bunlara sahip olmamıza rağmen hala hep bir yere yetişmek zorundaymışız gibi yaşamaya, hep kaçırdığımız ve her daim olmadığımız yerde olma hissi ile nefes almaya devam ediyoruz. İşe erken gidiyor, para kazanmak için çok daha fazla çalışıyor, borçlarımızı ödedikçe daha da borçlanıyor, ailelerimize, sevdiklerimize ve kendimize daha az vakit ayırıyor sonrasında ise mutsuz birer bireyler haline dönüşüyoruz.

Bunları arka arka sıralayınca bile kulağa çok can sıkıcı geldi değil mi? O zaman bir yavaşlayalım mı?

Yavaşa yaşam hareketi eskilere; 1986 yılına dayanıyor. Roma’da McDonald’s açılmasından rahatsız olan  Carlo Petrini, McDonald’s’ı protesto ederek  ‘yavaş gıda’ akımının öncüsü oluyor. Ardından bu akımların alt kültürleri olan ‘yavaş moda’ ve ‘yavaş şehir’ ortaya çıkıyor.

Yavaş yaşamın simgesi bir salyangoz olsa da bu asla tüm işlerinizi bu hızda yapacaksınız anlamına gelmiyor. Aksine, tek bir işe odaklanarak odaklanmanız gereken süre zarı içinde yapmayı temsil ediyor. Mutfaklarınızı, karnınızı, gardroplarınızı ya da zihnizi çöple doldurmayı değil, nitelikli şeylere odaklanarak  ‘anda kalma’ ya odaklanmanızı bekliyor.

Peki yavaş yaşam hareketi için ne yapmak, nereden başlamak gerekiyor? 

  • Aynı anda birden fazla iş yapmayın. Önem sırasına göre listeleyip, tek bir işe odaklanın.
  • Ana odaklanın. Yaşadığını her ne ise o ana odaklanın ve keyfini çıkarın
  • Sevdiklerinizle ve ailenizle daha sık zaman geçirin
  • Doğayla daha fazla vakit geçirin.
  • Yavaş yemek yiyin
  • Her şeyden mutlu olacak bir detay çıkarın.
  • Belli zamanlarda teknoloji ile aranıza mesafe koyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.