Öz- Bakım

Stresi azaltmanın 6 kolay yolu

Stres, hayatın kaçınılmaz bir parçası ve baş etmeyi bilemediğinde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan yıpratıcı sonuçlara sebep oluyor. Günlük yaşamında maruz kaldığın stresli durumlarla mücadele etmek, stresi azaltmak ve hayatında en az yere sahip olmasını sağlamak için yol gösterecek bu öneriler sana iyi gelecek.

 

Yürüyüşe çık

Stresini azaltmak için etkili bir panzehir arıyorsan yanıtı geliyor; yürüyüşe çıkmak! Yapılan araştırmalara göre dışarıda birkaç dakika geçirmek bile moralinin iyileşmesinde etkili oluyor. Kendini ne zaman stresli ve modun düşük hissedersen eve kapanmak yerine, eve yakın bir yerler dahi olsa hemen dışarı çık ve yürüyüş yap.

Lavanta yağı kullan

Stresle mücadele konusunda etkili yöntemlerden biri de lavanta yağı. Bazı kokuların gevşeme ve sinir sistemini iyileştirme konusunda etkili olduğunu eminim biliyorsundur, işte lavanta yağı da bunlardan bir tanesi. Özellikle gece strese bağlı uyku problemi çekiyorsan, yastığına bir iki damla lavanta yağı damlatabilirsin.

Müzik dinle

“Müzik ruhun gıdasıdır” diye boşuna demiyorlar. Kendini kötü, stresli ve gergin hissettiğin zaman modunu iyileştirecek playlistini aç ve enerjini yükselt. Faydasını anında hissetmeye başlayacaksın!

Nefes egzersizleri

Stresle mücadelenin en iyi arkadaşı hiç şüphesiz nefes egzersizleri. Nefes egzersizleri sayesinde stresi azaltabilir, seni korkutan düşünce ve durumlardan uzaklaşabilirsin.

Nefes egzersizi nasıl yapılır?

Burnundan yavaş ve derin bir nefes al. “bana hizmet etmeyen duygu ve düşünceleri serbest bırakıyorum” diyerek nefesini ver. Bu egzersizi 5 ile 10 dakika kadar uygulamaya çalış.

 

Kendine karşı nazik davran

Stresli dönemlerde yaptığımız en büyük hatalardan biri kendimize karşı haksız ve yıpratıcı davranmak. Böyle dönemlerde stresini azaltmak için kendine yüklenmek yerine nazik davranmayı seç. “Başaramadın, yapamadın” gibi olumsuz iç sesler yerine “Bunu çözebilirim, bu problemin üstesinden gelebilirim” gibi yapıcı cümleler kurmaya çalış. Kendine, bir başkasına karşı nasıl nazik davranıyorsan öyle davran. Unutma, senin en iyi arkadaşın yine sensin.

 

Duygularını yaz

Yazmanın her zaman iyileştirici gücü olduğuna inananlardanım. Eğer kendini gergin, stresli ve karmaşık hissediyorsan duygularını yazmaktan çekinme. Yazmak, kendine ve duygularına dışarıdan bir gözle bakmanı, olayları objektif görmeni ve kalbine yük olanlardan kurtulmana yardımcı olacak.

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.