Mutlulukla Gel,  Öz- Bakım

Sosyal medya detoksu nedir, nasıl yapılır?

Kabul edelim, sosyal medya iyi kullanıldığı zaman şahane bir şey. Pratik, eğlenceli, ilgi alanına dair efsane kaynaklar barındıcı ve daha pek çok olumlu özelliği var. Ama eğer sade ve basit bir yaşama geçmeye karar verdiyseniz, sosyal medya da gözden geçirmeniz gereken alanlardan bir tanesi. Özellikle genç yaştaysanız, bu özen iki kat fazlasını hakediyor! Çünkü hayat yaşamak için çok güzel ve tüm anını instagram karesine sığdırmak için çok kısa!

Hazırsanız 3 adımda sosyal medya detoksu nedir, nasıl yapılır? birlikte görelim..

1 – Sosyal medya insanı vezir de eder, rezil de…

Sosyal medya detoksu yapmaya karar verdiğiniz ilk anda kendinize sormanız, durum değerlendirmesi yapmanız gereken tek bir soru var; “sosyal medyanın bana faydası ve zararları neler?” Kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarını bir kağıda yazın. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest… Her bir platform için 1  ile 10 arası bir puanlama yapın. Sizin enerjinizi düşüren mecralara hiç düşünmeden en düşük puanı verin ve ikinci adıma geçin.

2 – Sosyal medya bir amaç mı, bir araç mı?

Minimalist bir yaşama karar verdiyseniz, hayatınızı kolaylaştıracak ve sizi mutlu edecek şeylerin başrolde olduğu bir hayata giriş yaptınız demektir. Bu açıdan sosyal medyada neyi görmek istediğinize karar verin. Magazin, siyaset, sağlık… İlgi alanınızın olmadığı bir metnin zihninizi meşgul etmesi, en az evinizi sevmediğiniz eşyalarla doldurmakla aynı mantıkta. O yüzden sosyal medya hesaplarınızda da minimalist olmayı seçin ve işe hesaplarınızda hayatınızın her anını belgelemekten vazgeçerek başlayın. Unutmayın ki sosyal medya ilham almak, insanlarla iletişim kurmak, fotoğraf çekmek ve en önemlisi mutlu olmak için var. Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değil ya da olmadığınız gibi görünmek için ekstra çaba sarfetmek zorunda değilsiniz.

3- Mutluluk bulaşıcıdır

Sosyal medya hesaplarınızda sadece ilham almaktan ve takip etmekten keyif aldığınız kişileri takip edin. Yemek pişirmekten ve onları fotoğraflamaktan zevk alıyorsanız size ilham olacak, bakış açınızı değiştircek hatta bir şey öğretecek ve tüm bu aldıklarınızı kendi sosyal medya hesabınıza uyarlayabileceğiniz insanları takibe alın. Böylece tüketmek ve üretmek mevzsunda sadece tüketmek için değil, kendinize de bir şeyler katıp, üreterek var olabilirsiniz. Unutmayın ki mutluluk bulaşıcıdır ve sizi 30 saniye bile mutsuz edebilme ihtimali olan bireylerin hayatınızda asla yeri yoktur.

Instagram’da buluşalım: banabunlarlageblog
Bunu da sevebilirsin: Minimalizm: Basit hayata geçmeye nasıl karar verdim?
30 Günde Kolay Para Biriktirme Yolları

KaydetKaydetKaydetKaydet

imge

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.