Öz- Bakım

Selfcare / Öz Bakım Ritüeli Hakkında Bilmen Gereken 3 Madde

Hatırlıyorum, instagram hesabımda ne zaman kişisel bakım ya da öz bakım konusundan bahsetsem, neler yapıldığını sorsam yanıt genelde kozmetik ya da bakım rutini üzerine geliyordu. Bu, kimileri için gerçekten bir bakım olsa da genel anlamda ne yazık ki geçerli değil. Öz bakım, kendinin en iyi versiyonu olmana yardımcı olacak rutinlerin her biri aslında.

Öz bakım ritüeli hakkında bilmen gereken 3 madde senin için geliyor. 

Kişiseldir
Eğer bir öz bakım rutini edinmek istiyorsan mümkün olduğunca kişisel bir ritüel edinmelisin. Sabah kahveni en sevdiğin şarkıyla içerek güne başlamak, kendin için özel bir zaman ayırıp yürüyüşe çıkmak, akşam yatmadan önce yarım saat ayırıp birki çayın eşliğinde kitap okumak, günlük tutmak ya da Netflix’te dizi/film izlemek gibi tamamen kişisel ritüeller Unutma, en iyi kişisel bakım, en ‘kişisel’ olandır. 🙂

Sorumluluk gerektirir
Kendini iyi hissedeceğin şeyleri yapmak ile öz bakım ritüellerini karıştırmak kolaydır. Fazlalıklardan ve yüklerden kurtulmak için bahar temizliği yapmak bir başlangıç olabilir ama  “Evi temizlemek bana terapi gibi geliyor, kendimi çok iyi hissediyorum” dediğinde bunun sonunda yorulduğun için bu bir öz bakım rutini olmayacak. Mutsuz hissettiğinde paketlerce çikolata yemek seni keyiflendirebilir ama bunun da fazlası bedenine zarar vereceği için bu da bir öz bakım rutini değildir. Öz bakım rutininlerinin yaşamındaki konumuna karar verirken nasıl hissetmek istediğine, odağını neye vermen gerektiğini bilmek her zaman işini daha da kolaylaştıracak. Kendine karşı sorumlu ol ve kendine yaptığın bu iyiliğin sana keyif vermesine izin ver.

Zoraki ya da gereksiz değildir
Öz bakım ritüelleri hakkında bilmen gereken son ve önemli şey ise, gereksiz ya da zoraki bir eylem değildir. Kendine özel zaman ayırırken, başka bir şeyi kaçırdığını düşünmemeli ya da boşa zaman gibi düşünmemelisin. Aksine, kendine iyi bakmaktan gurur duymalısın. Gerçekleştirdiğin rutin her neyse kendinin en iyi versiyonu olmaya daha da yaklaştığın bir adım olmalı.

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.