Açıkhava

Şehirde turistçilik: Çukurcuma

İstanbul’da yaşıyor olsanız da kimi zaman şehirde turistçilik oynamak çok keyifli oluyor. İşte İstanbul’da bunun için uygun semt, şehrin bohem çocuğu Çukurcuma. Çukurcuma’da ne yapılır, ne yenir, nerede mola verilir diyenler için ailecek turistçilik oynadık, ufak bir rehber hazırladık.

Çukurcuma, Beyoğlu ve Cihangir’in yoğun kalabalığının, ışıltısının bir sokak arkası… Şu sıralar yükselen bir değer olsa da Karaköy’den az, Balat’tan daha fazla popüler durumda. Hal böyle olunca, henüz çok keşfedilmemiş yerlerin keyfini sürmek de ayrı keyifli.

Çukurcuma’da ne yapılır?

Tahta bavullar, eski fotoğraf makineleri, dönem kıyafetleri, tablolar, objeler… Aklınıza gelebilecek bilumum antika karşılayacak sizi. Dışarıdan bakıldığında pek de gösterişli olmayan dükkanlar, sizi içine aldığında ise adeta yeni bir dünyanın kapıları açılacak önünüzde. Burada sokaklar boyunca uzanan pek çok antikacı kadar nefis kahve dükkanları da mevcut. En rahat ayakkabılarınızı giyin, bolca hatıra kokan sokakları arşınlayıp, dükkanları gezdikten sonra bir kahve molası verin.

Ne yenir?

Yolunuz buralara düşmüşken meşhur Çukurcuma Köftecisi’ne uğramadan geçmeyin. Adresini de şöyle bırakalım: Hacıoğlu Sokak 1A

Nerede mola verilir?

Çiçekleri kim sevmez? Kahvenizi yudumlarken kendinizi botanik bir bahçede hissedeceğiniz Müz Botanik & Kahve mola vermek için en keyifli noktalardan birisi. Yok ben daha nostaljik bir gün geçirmek istiyorum derseniz, o halde Adile Naşit ile Münir Özkul’un ‘Sirke mi, limon mu?’  sahnelerini hafızamıza kazıyan  Asri Turşucusu’nda pek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Gezerken listenize eklemeniz gereken antikacıları da şöyle bırakalım

Kamer Kıraç
Karadeniz Antik
Galeri Artist
Aslı Günşiray Design Projects

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.