Ye-İç Gel

Sağlıklı saçlar için 5 süper besin

Canlı, parlak ve sağlıklı saçlar her kadının hayali. Ancak kimi zaman şampuan ve saç bakım kremleri sağlıklı bir görünüm elde edebilmek için tek başına yeterli olmayabiliyor. Sağlıklı saçların sırrı ise yediğin besinlerden geçiyor.

İşte yıpranmış saçlarının imdadına koşacak 5 süper besin

Somon

Somon, içerdiği omega-3 yağları sayesinde saç derisi sağlığı için mükemmel bir protein kaynağı olma özelliği taşıyor. Vücutta eksik olan omega-3 nedeniyle saçlarında mat bir görünüm ya da saç derinde kuruluk olabilir. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için beslenme rutinine somon ekleyebilirsin. Eğer vegan ya da vejetaryen isen bitki bazlı omega-3 yağlarını öğütülmüş keten tohumu eşliğinde tüketebilirsin.

Havuç

A vitamini kaynağı olan havucu hep göz sağlığıyla bildik, peki saçların için de süper bir besin kaynağı olduğunu biliyor musun? Düzenli olarak havuç tüketmek, saç derisinin ihtiyacı olan vitaminleri karşılıyor. Bize de bol bol havuç tüketmek düşüyor.

Koyu yeşil sebzeler

Koyu yeşil sebzeler, hem A ve C vitaminleri içeriyor hem de sebum denilen, yağ bezlerinden salgılanan saça ve cilde nem veren maddenin salgılanmasını sağlıyor. Düzenli tüketilen koyu yeşil sebzeler, ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olmana yardımcı oluyor.

Fındık – ceviz- kaju

Çinko eksikliğinin saç dökülmelerine sebep olduğunu biliyor muydun? Fındık, kaju, ceviz ve badem gibi kuruyemişler, sağlıklı saçlara sahip olmak için çinko ihtiyacını karşılıyor. Sağlıklı ve hacimli saçlar için günlük beslenme rutinine ceviz, fındık ve kaju gibi kuruyemişleri eklemeyi unutma.

Yumurta

Sağlıklı saçların süper besin kaynaklarından biri de hiç şüphesiz yumurta. Yumurta, içerdiği B-12 vitamini, biotin ve protein sayesinde sağlıklı, canlı ve parlak saçlara kavuşmaya yardımcı oluyor.

 

 

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.