Mutlulukla Gel,  Rutinler

Mutlu Bir Yaşam İçin 3 Alışkanlık

Hayat boyu hepimizin istediği ortak bir şey varsa, o da hiç şüphesiz mutlu olmaktır. Hepimiz mutlu olmak için yaşıyor, daha çok mutlu olmak için planlar yapıyor hatta çoğu zaman hayatımızı mutlu olmak için organize ediyoruz. Mutlu olmak temelde kolay gibi görünse de, kimi zaman biraz zor olabiliyor. Ancak bu, her şeyin yanlış gittiği ve asla düzelmeyeceği anlamına asla gelmiyor.

Kendimizi tanımak, keşfetmek, yenilenmek, öğrenmek için ayırdığımız küçük zamanlar, mutluluğun aslında kendi seçimlerimiz olduğunu gösterecek. Ve şu anda yapabileceğin tek bir şey var; MUTLU OLMAK!

ilk adım: Her şey inanmakla başlar

Tamam, ‘her şey inanmakla başlar’ kısmı sana şu an çok klişe geliyor olabilir. Fakat unutma ki mutlu olmak da dahil olmak üzere tüm kontrol senin elinde. Bu yüzden zihnini ne kadar pozitif tutarsan, her zaman işin çok daha kolay olacak. Unutma, kötü olan bir durum, sonsuza kadar kötü olmayacak. Her şeyin üstesinden gelebileceğine ve başarabileceğine önce inanırsan, hayat senin için çok daha kolay ilerleyecek.

İkinci adım: Şükretmek

Benim her daim ‘mutlu olmak’ adına kendim için uyguladığım en basit ve en çalışan yöntem; bardağın dolu tarafından bakıp, şükretmek. Dünyada yaşanan tüm adaletsizliği düşündüğün zaman, sorunlarınla kıyasladığında aslında onların çok küçük ve önemsenmeyecek olduğunu göreceksin. Ben her sabah uyandığım ve sahip olduklarım için şükrederek güne başlıyorum ve güne iyi bir başlangıç yapmam için harikulade bir adım oluyor.  Sahip olduğun her şeye şükretmek, eksiklerinin aksine bunları tamamlamak ve hayatta nerede olmak istediğine dair planlar kurmak mutlu olmak için geçerli sebeplerden basit ama en etkili olanları. Hırs, iyidir ama unutma ki kendini unutacak kadar hırslanmak sadece sana zarar verir.

Üçüncü adım: Hayatı gözden geçirmek

İşte, okulda ya da özel hayatında seni zorlayan, sana iyi gelmeyen insanlar çevreni sarmaya başladıysa hayatını gözden geçirme zamanın gelmiş demektir.  Enerjini emen, seni sürekli geri çeken insanlarla beraber olmak, her gün biraz daha mutsuz bir birey olmana neden olacak. Eğer çevren böyle insanlarla sarılmaya başladıysa, işte onlardan kurtulmanın tam zamanı!

Sabahları erken uyanmak bile basit bir şekilde kendini iyi hissetmene yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar,erken kalkanlar daha dinlenmiş, daha motive, odaklanmış ve daha iyi zihinsel sağlığa sahip olduğunu söylüyor. Yani, seni mutsuz eden etken ister büyük ister küçük şeyler olsun, bu durumu daha iyi hale getirmek için nelere yapabileceğine bakmak, hayatını ufaktan bir gözden geçirmen gerekiyor. Bu, hayatını kolaylaşmakla kalmadığı gibi mutlu olmana da yardımcı olacak.

KaydetKaydet

imge

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.