Oku - İzle - Dinle

Motivasyon Artırır: Spor Yaparken Dinlenecek Şarkılar

Spotify, çalma listeleri üzerinden spor trendlerini ve 2020 öngörülerini açıkladı! İşte spor yaparken dinlenecek şarkılar.

Yeni yılın bu ilk günlerinde, kendinize ayırdığınız zamanları ve spor rutinlerinizi güncellemek aklınızın ilk sırasında olabilir! Spotify’da bulunan 54 milyondan fazla spor odaklı çalma listeleri ile trendlere daha yakından baktık ve dünya genelinde ortaya çıkan müzik dinleme alışkanlıklarına dayanarak, 2020 fitness öngörülerini paylaşıyoruz.

En popüler spor ve sağlık türleri: Müzikseverler diğer spor türlerinden daha çok, koşu çalma listesi oluşturdu. (Burada koşu çalma listelerinin en çok oluşturulduğu Danimarka’ya bir selam gönderelim). Koşunun popülaritesini yoga takip etti ve Spotify dinleyicilerinin en çok meditasyon ve yoga temalı çalma listeleri oluşturdukları İsveç, dünyanın en zen toplumu olarak öne çıktı. İsveçli dinleyiciler, diğer ülkelerdeki dinleyicilere kıyasla bu tür çalma listelerini yüzde 521 oranında daha fazla oluşturdu.

2020 öngörüleri: Öz bakıma zaman ayırmak 2020 yılında da devam edecek. Ariana Grande’den thank u, nextLizzo’dan “Good as Hell ve Hailee Steinfeld’dan Love Myself , müzikseverlerin “öz bakım” çalma listelerinde adeta marş haline gelen kadın şarkıları. 

Spotify verilerine göre, geçtiğimiz sene meditasyon çalma listelerinin dinlenmesinde, diğer spor ve sağlık türlerine göre yüzde 113 oranında bir artış var. Diğer yandan, yüzde 71 ile pilates, yüzde 66 ile de ağırlık çalışması çalma listelerinde de önemli bir artış görülüyor. Bu alanlardaki popülarite 2020 yılına da devam edecek.

Dünya genelinde Spotify’da en çok dinlenen spor temalı şarkılar: (16 Eylül– 15 Aralık 2019 dinlenme oranlarına göre)

 1. ‘Till I Collapse” – Eminem, Nate Dogg
 2. I Don’t Care” – Ed Sheeran, Justin Bieber
 3. Dance Monkey” – Tones and I
 4. If I Can’t Have You” – Shawn Mendes
 5. Beautiful People” – Ed Sheeran, Khalid
 6. Sucker” – Jonas Brothers
 7. SICKO MODE” – Travis Scott
 8. Higher Love” – Kygo, Whitney Houston
 9. Lose Yourself” – Eminem
 10. i’m so tired…” – Lauv, Troye Sivan

Türkiye’de Spotify’da en çok dinlenen spor temalı şarkılar: (16 Eylül– 15 Aralık 2019 dinlenme oranlarına göre)

Dünya genelinde en popüler spor ve sağlık türleri: (Kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerinin sayısına göre):

 1. Koşu
 2. Yoga
 3. Ağırlık çalışması
 4. Meditasyon
 5. Spinning

En çok büyüyen spor ve sağlık türleri (Geçen yıl ilgili çalma listelerindeki dinlenme artışına göre):

 1. Meditasyon
 2. Pilates
 3. Ağırlık çalışması
 4. Spinning
 5. Yürüyüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.