Öz- Bakım

Minnettar Bir Kalp Mucizeler İçin Bir Mıknatıstır

Minnettar olduğunuzda korku gider ve yerini bereket alır.

– Anthony Robbins

Son birkaç yıla dönüp baktığımda kendi içimde çok şeyin değiştiğini görüyorum. Daha sakin, daha rahat, daha özünü dinlemeyi seçen, daha minnettar…

Mesela artık hiçbir şeyi kişisel algılamıyorum. – ki bu benim en büyük sorunlarımdan biriydi sanıyorum-

Bir şeyler yolunda gitmezse içimde kavgalar etmiyorum. Kontrol edemediğim şeylere odaklanmak yerine, elimden gelenin en iyisini yapıp olacakların benim kontrol dışımda geliştiğini çok iyi biliyorum ve evrenin kollarına teslim ediyorum.

Küçük anları onurlandırmayı, günlük yaşamın tadını çıkarabilmeyi ve belki de en önemlisi kendime “nasılsın?” diye sormayı, ruh halime sorgulamayı ve ona istediğini verebilmeyi öğrendim, öğreniyorum.

Mutluluğun ya da huzurun genel bir tarifi olduğunu düşünmesem de artık nelerin etkilediğini, neyin olması neyin olmaması gerektiğini çok iyi biliyorum.

Herkesin aradığı  ‘mutluluğun formülünü’ bulmak için kendime bir söz vererek yeni baştan yarattım yaşamımı;

Basit anları onurlandır ve sahip olduğun şeylere minnet duy.

HAYATIN GERÇEKLERİ POZİTİFLİĞE KARŞI MI?

Oradan bakınca aslında ne kadar da kolay biz söz değil mi? Dile kolay, kalbe zor dedikleri cinsten  belki de. Ama biliyorum ki ay sonunu nasıl getireceğini düşünürken, iş/hayat kaygısı yaşarken minnet duygusunu hissetmek herkes için bazen en son sıralarda yer alıyor.

Negatif bir an, hayatında var olan tüm pozitifleri gölgede bırakmaya yetecek güce sahip olsa da bildiğim tek şey; eğer ne kadar minnet duyarsan o kadar pozitif bir yaşam sarıp sarmalıyor seni.

Yapılan pek çok araştırma şükretmenin ruh, beden ve zihinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Eğer şükretmeyi alışkanlık haline getirebilirsen şükretmenin mucizevi faydaları bulunuyor;

  • Stresi azaltıyor
  • Daha fazla motivasyon ve enerji veriyor
  • Depresyonu önlüyor
  • Sosyal ilişkileri güçlendiriyor
  • Daha az korku, kıskançlık ve öfke duygusu barındırıyor.
  • Yaşamdan daha fazla keyif almana yardımcı oluyor

PEKİ NASIL ŞÜKRETMEK / MİNNET DUYMAK GEREKİYOR?

Tıpkı bedenini egzersiz yaparken eğitebildiğin gibi zihnini de egzersizlerle eğitebilir, yaşamında farklı bakış açıları ve yeni rutinler oluşturabilirsin. Bu yüzden her gün teşekkür edeceğin, minnet duyduğun şeyleri yazacağın bir deftere sahip olmak ve günde sadece 5 dakika kendine ayırarak bu aktiviteyi günlük rutinine ekleyebilirsin.

  1. Sabah uyandığında varlığına şükrettiğin şey ne?
  2. Gün içinde yüzünü güldüren ‘iyi ki’ dedirten o an?
  3. Başını yastığa koymadan evvel sana ‘ohh bee’ dedirtenler.. İşte yazacakların, fark edececeklerin, onurlandırıp yaşamında yepyeni sayfalar açabileceğin soruların yanıtı bulmak aslında bu kadar kolay.

Minnettar bir kalp mucizeler için bir mıknatıstır. Hayatına mucizeleri çekmek istiyorsan sahip olduklarını onurlandır.

Dilerim tüm mucizeler seni bulsun.

 

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/