Rutinler

Kış Depresyonundan Nasıl Korunmalı?

Pek çoğumuz için kış; sıcak battaniyeler altında film, lezzetli atıştırmalıklar, güzel içecekler olsa da,  Covid- 19 ile ruhlara yüklenen belirsizlik, stres ve endişeyle beraber bu kış diğer kışlardan biraz farklı olacak gibi görünüyor. İşte tam da bugünler ruh, beden ve zihin sağlığımıza her zamankinden çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Erken kararan hava, virüs sebebiyle zihni kurcalayan belirsizlikler, dünyada yaşanan pek çok olumsuz durumlar bu kış ruh halini her zamankinden daha fazla etkileyebilir. Kış depresyonu kapımıza dayanmadan önlemleri almanın ve bünyeleri hazırlamanın tam zamanı. Peki “kış depresyonu ile başa çıkabilmek için ne yapmak gerekiyor?” dersen, yanıtları senin için geliyor.

 

Yediklerine, içtiklerine daha çok dikkat et

Ruh, beden ve zihin sağlığını korumanın en etkili yolu tükettiğimiz besinlerden geçiyor. Örneğin eğer magnezyum ve D vitamini az tüketenlerdensen ruh halinde dalgalanmalar yaşaman oldukça olası. Çünkü bu vitaminlerin eksikliği daha fazla kaygı stres ve endişeye sebep olabiliyor.

Kış aylarında özellikle beslenme rutinini oluştururken dikkat etmen ve alman gereken vitaminler şöyle:

  • D vitamini
  • Magnezyum
  • Folik asit
  • B vitamini

Eğer nasıl bir beslenme rutini oluşturman gerektiğini bilmiyorsan bir beslenme danışmanından destek almanda fayda var.

Bakış açını değiştir

Şu anda pek çok kişi olup bitenlerden sonra işlerin yoldan çıktığını ve bu kontrolü dışında gelişen olaylara müdehale edemediği için kendiyle mücadele dolu günler geçiriyor. Bununla baş edebilmenin en iyi yolu bakış açını değiştirmekten geçiyor. Belirsizliğe odaklanmak sana kaygı ve stresten başka bir şey getirmeyecek. Bunun yerine odağını gelecekte planladığın, hayal ettiğin güzel şeylere odaklamaya çalış. Kontrol edemediğin şeylere odaklanıp enerjini harcamak yerine sadece kontrol edebildiğin şeylere odaklan. Dünyada yaşanan her şeyin bir sebebi var, her şey geçici ve sen sadece var olmanın tadını çıkar.

Egzersiz yapmayı rutinine ekle

Spor yapma gibi bir alışkanlığın yoksa, bu kış rutine eklemen gereken ilk alışkanlık kesinlikle minik egzersizler olmalı. Karanlık kış günlerinde ruh, beden ve zihin sağlığın için kendine bir iyilik yapmak istiyorsan sabahları yürüyüş yapabilir, minik yoga egzersizlerini gün içine ekleyebilir ya da bir kardiyo planı hazırlayabilirsin.  Gün içinde düzenli olarak yaptığın spor ile daha fazla mutluluk hormonu sağlayabilir bedenen ve zihnen kendini daha iyi hissedebilirsin.