Öz- Bakım

Kendini İyileştir: Tükenmişlik Hissinden Kurtulmak

Kendini İyileştir: Tükenmişlik Hissinden Kurtulmak

Dalgalı ruh halleri, kendinden uzaklaşma, tükenmişlik hissi, düşük motivasyon ve dahası… Bunları hissetmen sorun değil. Tüm bu hisler sana ait. Onları kabul et. Hepsi seni sen yapan, yeni versiyonunu özenle hazırlaman için öğrenmen gereken duygu ve deneyimler. Şimdi kendine haksızlık etmeyi bırak ve yolun neresindeysen yeniden, kaldığın yerden devam et.

Arın seni saran zehirli sarmaşıklarından. Yerlerine mis kokulu çiçeklerin tohumlarını serpiştir. Büyümesi için zaman tanı ona, kendine. Sen yol alırken hepsi yeşerecek, büyüyecek. Yeter ki köklerini söküp atma, yeter ki onlardan uzaklaşma.

Kendini iyileştirmek senin elinde. Her an bambaşka yollar önünde, olmuyorsa yenisini dene.

Tükenmişlik hissinden kurtulmak için yapman gerekenler

Vücudunu dinle

Başkalarının ihtiyaçlarını kendinin önüne geçmesine izin vermeyi bırak. Hem fiziksel hem zihinsel iyileşmek için düzenli uyku düzeni oluştur. Kafein tüketimini azalt. Meditasyon ya da spor için kendinde güç bulamasan bile bunun ruhuna şifa olacağını unutma ve harekete geç.

Değerlerini ve hedeflerini gözden geçir

Özel ya da iş yaşamın değerlerinle uyuşmuyorsa sallantılı bir zemine geleceğini inşa ediyorsun demektir. Ne istiyorsun, senin önceliğin ne, bunun için ne yapıyorsun ve şu an hedef ya da değerlerin için mi yoksa yaşamını sürdürmek için mi devam ediyorsun? Yanıtını verdiğinde, hayatını değerlerin ve hedeflerinle uyumlu hale getirmenin yollarını daha kolay bulacaksın.

Kendini sev

Dalgalı ruh halleri, tükenmişlik hissi, düşük motivasyon, huzursuluk hali ve dahası. Kendini iyileştirmek istiyorsan ona ne kadar değer verdiğini, onu ne kadar sevdiğini hissetirmelisin. ‘Öz’ünü dinle. İhtiyacı olanı ver ve ona sık sık sevdiğini söyle.

Instagram’da buluşalım:  https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/