Rutinler

Karantina Günleri: Evde Hangi Egzersizleri Yapıyorum?

Kabul edelim spor yapmak bir kültür ve bunu alışkanlık haline getirmek, rutin haline dönüştürmek ise zaman istiyor. Söz konusu evde egzersiz yapmak olunca ise bolca motivasyon kaynağına ihtiyaç duyuluyor.

Evde olduğumuz bugünlerde sporu rutinine eklemek gibi bir niyetin varsa yapman gereken tek şey nazik bir başlangıç yapmak ve “Başkaları yapıyor, ben de hareket etmeliyim, evde illa bir aktivite gerçekleştirmeliyim”den ziyade; “Zor günleri kendi adıma daha iyi nasıl atlatabilirim, bedenimin neye ihtiyacı var? sorusunun yanıtı bulmak. Dolayısıyla başkalarının spor için harcadığı mesai ile senin ayırdığın süre aynı olmak zorunda değil.

Spor rutini olan bir başkası sert bir program uyguluyorken, senin onun programınla rutine girmeye çalışman motivasyonunu kaybetmene neden olabilir.

Bana gelecek olursak, benim karantina günlerinde spor yapmamın sebebi ne kilo vermek ne de form korumak. Tek sebebim kendimi daha iyi hissetmek.

Yeteri kadar hareketsiz ve kapalı alanlarda vakit geçiriyoruz. Ruh halleri sürekli dalgalı. Kendim için yapabileceğim şeyler arasında yer alan spor da bu süreçte beni iyi hissettiren iyi bir yol arkadaşı oldu. Spor salonlarında vakit geçirmekten keyif almayan biri olarak bu ara haftanın 5 günü düzenli olarak evde egzersiz yapıyorum ve spor sonrası yanaklarıma yerleşen o kırmızı görüntüye bayılıyorum 🙂 Her gün bedenimin bir ileri seviyeye geçtiğini gözlemlemek, nefesimi daha iyi kullanabilmek, esnekleşmek, ruhumun yenilendiğini hissetmek de bonusu.

Karantina günlerinde hangi egzersizleri yapıyorum?

Beni iyi hissettiren 3 farklı egzersiz uyguluyorum. Nazik bir başlangıç olması için önce yoga yaparak başlıyorum. Ayrıca iyi bir motivasyon kaynağı oluyor. Ardından bir yürüyüş ve son olarak her gün farklı bölgeleri çalıştıran cardio egzersizlerini programıma ekliyorum.

Burada en önemli nokta kendi bedenini dinlemek ve onun ihtiyacı olanı vermek. Bedenin için en ideal programı yaratmak senin elinde, sadece onu dinle.

Evde egzersiz yaparken faydalandığım Youtube kanalları

Yogayı Adriene ile yapmayı çok seviyorum. Şu an Yoga With Adriene kanalında 30 günlük Home serisini yapıyorum.

Yürüyüşleri Leslie ile yapıyorum. Sürelerini o gün nasıl istiyorsam seçiyorum. Walk at Home by Leslie Sansone 

PopSugar Fitness en sevdiğim Youtube kanalı. O anlık ruh ve beden haline göre yüzlere egzersiz alternatifi yer alıyor.

Bu kanalda favorilerim:

30-Minute STRONG by Zumba® Cardio and Full-Body Toning Workout

30-Minute Cardio Dance Workout

30-Minute No-Equipment Cardio Kickboxing Workout

20-Minute STRONG by Zumba® Cardio and Full-Body Toning Workout

 

İlgini Çekebilir: Şifa Dolu Mantra ile Zihnini Akışa Teslim Et

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/