Kişisel Dönüşüm,  Mutlulukla Gel

Ichigo Ichie: Sihirli Bir Mutlu Yaşam Felsefesi

Seni sihirli bir atasözü ile karşılamak istedim bugün. Ichigo ichie… “Bir karşılaşma bir defaya mahsustur.”  Diye dilimize tercüme etmek mümkün. Başlangıçta çok cezbedici gelmese de derinlerine indiğinde verilen mesaj oldukça kıymetli.

Yaşadığın her an bir daha aynı duyguda, aynı şekilde tekrarlanmayacak kadar eşsiz ve kıymetli!

Sahi, yaşadığın anın ne kadar kıymetini bilerek, tekrarı olmayacağını bile bile yaşıyorsun?

Hayat sandığından o kadar eşsiz, o kadar sihirli ki… Eğer yaşadığın andan zevk almadan akmasına izin verirsen o an sonsuza dek kaybolacak ve tekrarı olmayacak. Düşününce ne kadar kıymetli anlara sahip olduğunu bir kez daha anlıyor insan.

Bir Japon felsefesi olan Ichigo ichie,Dünyada geçirdiğin her gün, ailenle, sevdiklerinle geçirdiğin her an tekrarı olmayacak kadar kıymetli dolayısıyla ayağını biraz gazdan çek, olduğun anı fark et” Diyor.

Ichigo ichie felsefesini daha iyi anlamak için prensiplerinden bir kısmı ise şöyle

Özel anları erteleme

Her fırsat aynı şartlara sahip olarak sadece bir kez çıkar. Eğer onu kucaklamazsan, sonsuza dek kaybolur.

Yaşadığın her şeyi hayatında sadece bir kez gibi yaşa!

Yaşadığın an bir daha geri gelmeyecek. Sevdiklerine veda etmeden önce onlarla dolu dolu yaşa.

Şimdiki zamanda yaşa

Geçmiş ya da gelecek genellikle acı vericidir ve neredeyse hiçbir zaman işe yaramaz. Olanları değiştiremez, ne olacağını bilemezsin. Ama bu anda, dünyadaki tüm olasılıklar tam da yaşadığın anda ve hayatta.

Daha önce yapmadığın bir şeyi dene

Einstein’ın da dediği gibi; aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar bekleyemezsin. Unutulmaz bir anı deneyimlenin en iyi yolu yeni yollar keşfetmek ve içinde yeni çiçekler açmasına izin vermektir.

Tesadüflere dikkat et

Tesadüflere dikkat et. Farkında olmak , evrenin gönderdiği mesajları algılama konusunda daha fazla yardımcı olur. Gün içinde yaşadığın anlık sihirli anları bir deftere yazmak gerçekliğin görünmez yanlarını fark etmeni kolaylaştıracak.

Var olanı sevmiyorsan farklı bir şey yap

İnsanlar doğaları gereği dönüştürücüdürler ve gerektiğinde kendilerini yeniden oluşturma gücüne sahiptirler. Gerçekliğinin çok sıkıcı olduğunu düşünüyorsan ichigo ichie ile yeni bir sen oluşturma fırsatın var.

 

 

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.