Motivasyonla Gel

Her zaman iyi hissetmen gerekir mi?

Her zaman iyi hissetmen gerekir mi? Pek çok insan gibi sen de her zaman mutlu ve neşeli olman gerektiğine inanıyor ve eğer aksi bir durum söz konusu olursa bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsun. Sahip olduğun duyguları yargılıyor, yaşadığın duygularla derin bağlantılar kurabilecek, sana söylemek istediklerini duyabilecekken hepsini kaçırıyorsun. Ve en sonunda hep daha fazlasını isterken buluyorsun kendini.

Zihin müthiş bir mekanizma ama aynı zamanda iyi kullanırsan açığını kolayca yakalayabileceğin de bir mekanizma. İç sesin, yani aslında ilkel beynin her zaman konuşuyor farkındasın değil mi? Sen iyiyken de, kötüyken de hep konuşuyor ama genelde hep kötü konuşuyor. Ne kadar yetersiz, ne kadar başarısız, ne kadar mutsuz olduğunu söylüyor, seni daima birileriyle kıyaslıyor.

Sen bu hikayelere inanırsan yaşamını kendine zehir etmeye başlıyorsun, hikayenin gerçek olmadığını görmeye başlarsan ‘gerçek ben’i bulmaya başlıyorsun.

Peki zihnin sana anlattığı o hikayeler ne, onları nasıl temizleyeceksin, nasıl kendini güvende hissedeceksin? İşte yanıtı…

Her zaman iyi hissetmen gerekir

Her zaman mutlu olman gerektiğine inanıyorsan, kendini iyi hissetmediğinde, bir başarısızlık gibi hissedeceksin. Ancak tüm duygular yaşamın bir parçası. Onlardan kaçmak yaşamından da kaçmak anlamına geliyor.

Bu yalanı gerçeğe çevirmek için üzgün ve sinirli olduğunda, onların geçici duygular olduğunu kabul et. Olana odaklan. Sana neden bu duygunun geldiğini, neler hissettiğini, nasıl hissettiğini anlamak için zaman ver, böylece daha verimli bir yaşam inşaa edebilirsin.

Ben ne zaman mutlu olacağım?

Çevrene şöyle bir baktığın zaman herkesin müthiş mutlu olduğunu görebilirsin. Özellikle sosyal medyanın hayatları ele geçirdiği bu dönemde sosyal medyada var olan standartlara uyman gerekiyormuş gibi hissedebilirsin. Herkes sosyal medyaya haklı olarak en iyi halini, en mutlu anını, en havalı saçlarını paylaşıyor. Sonra, herkes sanki her an böyle olması gerektiğini hissetmeye başlıyorsun. Hikaye böyle devam ederken belki sen de birçoğu gibi yaşamının bir sonraki seviyesine ulaştığında, ihtiyacın olduğunu düşündüğün bir şeye sahip olduğunda ancak o zaman mutlu olabileceğini düşünüyorsun. Bu seni güvende hissettiriyor. Oysa ki bu egonun sana oynadığı akıllıca bir oyun. Hayat böyle bir şey değil. Hayat, tam da şu an, yaşadığın an.

Eğer bu hikayeyi kendin için mutlu bitirmek istiyorsan, gerçek hayatına odaklan. Amaçlara sahip olmak güzel, ama şu anda kendini yaşamaktan alıkoyma. Bunun yerine, bugün hayatında olan güzellikleri kutlamaktan korkma!

Her şey yolundaymış gibi davranmak yerine, kendine karşı dürüst ol ve gerçek halini paylaş. Olman gerektiğini düşündüğün yeri değil, olduğun yeri paylaş. Böylece kendini daha iyi hissedeceksin, inan.

Başkaları benim hakkımda ne düşünüyor?

Belki de çoğu zaman başkalarının ne düşündüğünü, ne söylediğini ve ne yaptığına dayanarak seçimler yapıyorsun. Kendini değersiz hissetmemek için sırf uyum sağlamak üzere yaşıyorsun, kimbilir? Kendine gerçekten ne istediğini sormayı unutuyor ve böylece kendine ait özellikleri yavaş yavaş kaybediyorsun.

Bunu iyileştirmek için başkalarının senin hakkındaki fikrinin gerçekten önemli olmadığını, en önemli şeyin senin ‘öz’ünle olan bağlantın olduğunu unutma. Kendini sevmeye, kendine şefkat göstermeye odaklan ve başkalarının onayına ihtiyaç duymadan sadece kendi onayınla yaşayabileceğini aklının bir köşesine yaz.

Vazgeçmek başarısızlıktır!

Vazgeçmenin kötü bir şey olduğuna inanmak, kendini daha iyi hissetmeni engelleyebilecek bir alışkanlık.

Vazgeçmek pes etmek değil. Bunun yerine sürekli değiştiğini ve büyüdüğünü görmek için algını değiştirebilirsin. Büyüdükçe ihtiyaçların hedeflerin değişiyor. 1 yıl önce başladığın bir şey artık sana hizmet etmiyor olabilir onu yerine daha iyi bir alternatif yol bulmuş ve oradan devam etmek istiyor olabilirsin. Bu başarısızlık değil, hayatının ve bakış açının değiştiğinin kanıtıdır.

Kendine inan ve olduğun yola güvenmeye devam et.

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.