Kişisel Dönüşüm

Hayır Demek: En Güçlü ‘Öz’ Bakım Rutini

“Hayır” demek başlangıçta kabulu, kucaklaması kolay değil ancak unutmaman gereken ince bir detay var; evet demek  seni iyi bir insan yapmıyor.

Evet demek her zaman verdiğin en doğru karar olmayabilir. Bazen evet diyerek kendin ya da bir başkası için de kötülük etmiş olabilirsin. Her zaman, her şeye evet demek iyi bir fikirmiş gibi görünse de öz’üne, hayatındakli kalıplara, yaşam şekline daha detaylı baktığın zaman bu yanıtın sana faydadan çok zarar verdiğini görebilirsin.

Unutma, hayır demek bencillik, birine yardım etmek istemediğin  ya da herhangi bir sorumluluk altına girmek istemediğin anlamına gelmiyor. Aksine, sırf “kalbi kırılmasın, alınmasın, aman hakkımda yanlış düşünmesin” diyerek  evet demek, kimi zaman her iki taraf için de büyük hayal kırıklıklarına sebep olabilir.

Başlangıçta ‘hayır’ demek zor hatta garip gelebilir. Ancak böyle hissettiğinde, bu yanıtı vererek  ‘öz’üne bir iyilik yaptığını, kendinin en iyi versiyonu olabilmek için attığın bir adım atmış olduğunu hatırlatman gerekiyor.

Hayır demek, ‘öz’ün için yapabileceğin bir iyilik. Onu dinlemek, kulak vermek, rahatsızlık duyduğu şeyleri kabul etmemek demek. Hayır demek, enerjini ve zamanını boşa harcamamak demek.

“Hayır” demek zor geliyor çünkü;

  • Başkalarının hakkında ne düşündüğünü, kendinden daha çok önemsiyorsun.
  • İçine sinmeyen bir şeyi sırf başkaları istediği için yaparak ‘öz’ünü yok saymayı kabul ediyorsun.
  • Yanıtının başkalarını kıracağını düşünüyorsun.
  • Dışlanma fikrinden korkuyorsun

Eğer bazı şeylere karşı duruşunu, tavrını değiştirmek ve hayır demek istiyorsan aşağıdaki birkaç ipucu senin için geliyor;

  • Şimdiki zaman ve gelecek zamandaki önceliklerini belirle. Vereceğin yanıtın bu  ikisi için uymadığını düşünüyorsan hayır, uyduğunu düşünüyorsan evet de.
  • Kısa ve basit yanıtlar vermekten çekinme. Hayır demek her zaman açıklama yapmayı gerektirmez.
  • Bunu, kendinin en iyi versiyonu olabilmek için attığın bir adım olduğunu kabul et.
  • Hayır demek zor geldiğinde, sadece ‘öz’ünün konforunu sağlamak adına yaptığın bir ‘öz’bakım rutini olduğunu kendine hatırlat.

 

 

imge

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.