Öz- Bakım

Güneş koruyucu kullanırken yapılan 5 önemli hata

Güneş koruyucu kullanmak, hiç şüphesiz cildin için yapabileceğin en doğru iyiliklerden bir tanesi. Cildini güneş yanıklarından korumak, kırışıklık ve diğer yaşlanma belirtilerini en aza indirmek istiyorsan 30 SPF ve üzeri, suya dayanıklı bir güneş kremi seçmen gerekiyor. Ancak en doğru güneş koruyucusunu kullanıyor olsan bile cildine zarar veren güneşten korunma hatalarını tekrar ettiğinde kullandığın ürünlerin de hiçbir faydası olmayacak.

İşte güneş koruyucu kullanırken yapılan 5 önemli hata.

 

Koruyucu kullanırken cimri davranmak
Kabul edelim, güneş koruyucularını kullanırken biraz cimri davranıyoruz. Cilt Kanseri Vakfı, yüzün başta olmak üzere cildine en az 2 çorba kaşığı kadar koruyucu uygulaman gerekiyor.

Sadece plajda güneş koruyucu kullanmak
Cildini güneşin zararlı ışınlarından korumak istiyorsan zaten plajda güneşlenirken koruyucu kullanmak zorundasın. Ancak asıl hata bunu sadece paljda güneşlenirken kullanıyor olman. Cildini güneşin zararlı ışınlarından korumak istiyorsan, dışarı çıkarken de, güneşe çıkmadan 20 dakika önce cildine güneş koruyucusunu uygula.

Önemli bölgeleri atlamak
Güneş koruyucularını tüm bölgeye uygulamak önemlidir ancak bazı bölgeler hepsinden önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %20si göz kapaklarına güneş koruyucu kullanmadığını ve bunu hiç fark etmediklerini ortaya çıkarmış. Bu durum oldukça endişe verici zira göz kapağı üzerindeki cilt, b en yüksek cilt kanseri oranına sahip bölge. Dudaklar da hasara karşı hassas olan bir başka sık görülen bölge. Cilt Kanseri Vakfı bu konuda, SPF 15 veya daha üstü olan bir dudak balsamı veya ruj kullanmayı öneriyor.

 

Bulutlu günlerde güneş koruyucu kullanmamak
Güneş, görülebilecek bir yerde olmasa bile, UV ışınlarının yüzde 80’i cildine çarpıyor. Bu da güneş koruyucu kullanmak için direkt güneşe maruz kalmaman gerektiğinin bir kez daha altını çiziyor.

 

Son kullanma tarihini dikkate almamak
Yıllarca aynı güneş kremini kullandığını oldu mu? Uzmanlar, güneş koruyucularını kullanırken son kullanma tarihine dikkat etme konusunda uyarıyor.

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.