Deneyimle Gel,  Minimalizm

Giyecek hiçbir şeyim yok: Kapsül gardrop nedir, nasıl olur?

Kabul edelim, kapsül gardrop denilince kulağa pek havalı geliyor. Ancak baştan uyarayım, öyle ismi gibi şaşalı bir hareket değil. Yani kısa, net ve basit tanımıyla; sadece giydiğiniz favori parçalarınızın olduğu, her sezon kullanabileceğiz, stilinize uygun, zamansız parçalar. 

Doğamız gereği sürekli satın alıyor, yeninin üzerine bir yenisini daha ekliyoruz. Giyim kuşam ise bunu en fazla uyguladığımız alan. Sonuç ise hiç tereddütsüz hep aynı, dolap karşısı hüsranı; “giyecek hiçbir şeyim yok!” Eee hani nerede çok severek aldığımız o kazak, o çok trend olan elbise, peki ya o bunu zayıflayınca giyerim diye atmadığımız jean pantolonlar? İşin özü şu ki, ne kadar satın alırsak alalım, dönüp dolaşıp hep en çok sevdiğimiz tişörte ya da adı her neyse o parçaya geri dönüyor, koca mevsimi 3-5 parça ile geçiriyoruz.

Yüklerden kurtulmak her zaman iyidir

Bir gün yine o dolap temizle rutinlerinden birisinde, dolabın karşısına geçip, içinde yer alan şeylerin aslında seni çok da mutlu etmediğini, onların içinde olmaktan çok da mutlu olmadığın oldu mu? İŞTE BEN TAM O DURUMDAYIM!  Merak ediyorum, dolabım neden sevmediğim ya da az giydiğim onlarca kıyafetle dolu? Üstelik her sabah aynı tantana; “giyecek hiçbir şeyim yok!”

Sonunda çılgın araştırmalar neticesinde mutlu çözümü buldum! KAPSÜL GARDROP! Gerçekten giymediklerimi, içinde olmaktan mutlu olmadığım tüm parçaları çıkardım. Şimdi içerisinde sade, az ama her giydiğimde beni mutlu eden parçalarla baş başayım. Arkadaş buluşmasında giyeceğim rahat parçalardan, ciddili bir görüşmede üzerimde olmasını istediğim blazer cekete.. Tam da olmam gereken yerde, olmak isteyeceğim gibi…

Kapsül gardrop ne işe yarar?

  • Kapsül gardrop sahibi olmak hiç şüphesiz en çok zamandan tasarruf etmeyi sağlıyor. Kısa sürede kıyafet seçimi, kısa sürede çamaşır yıkama, kurutma, ütüleme.. Bütün pazarı ütüler arasında geçirmek ve bundan kurtuluyor olmak sence de yeterli değil mi?
  • Daha fazla para. Evet, her ay bir kere giyeceğin bir şeyi satın almaktan vazgeçtiğinde elinde daha fazla para kalıyor ve o hep hayalini kurduğumuz hafta sonu kaçamaklarına çok daha fazla bütçe kalıyor ya da hayalini kurduğun her neyse…
  • Gerçek stilimi buldum! Kapsül gardrobun en cool getirilerinden birisi de gerçekten stilini bulmak oluyor. Neyin yakışıp yakışmadığını, neyi üzerinde sevdiğini öğreniyor, mutlu mesut yaşamaya devam ediyorsun 🙂

DOĞRU KAPSÜL GARDROP NASIL OLUR?

Yaşam şeklini belirle

Doğru kapsül gardrop için öncelikle yaşam şeklini belirlemek gerekiyor. Yani aslında en çok hangi stilde parçalar kullanmayı seviyorsun, yaptığın işe uygun kıyafetlerin var mı, gece dışarı çıkmak istesen uygun bir kıyafetin var mı? Eğer hayat şeklinde ihtiyacın olan parçalara yanıt bulabiliyorsan tamam demektir.

Bu soruların yanıtını bulmak istersen şöyle yapabilirsin. Gardrobundaki tüm parçaları dök. 

Rahat bir stil (hafta sonu ne giyiyorsun gibi), sportif, kurumsal, akşam dışarı çıkmalar, özel günler vb. şeklinde ayır. Ne tür kıyafetlerle daha çok vakit geçiriyorsun ve şu an gardrobunda var olan ürünler neler?

Bir liste yap

Çıkan sonuca göre bir liste yap. Daha çok almam gerek. Daha fazla etek ya da elbiseye ihtiyacım yok. Şimdilik elimde olan topuklu ayakkabılar bana yeterli. gibi detayların olduğu bir listen olursa, yaşam tarzına uygun alışveriş yapmak her zaman daha kolay ve daha bütçe dostu olacaktır.

Renk skalası seç

Eminim her zaman öncelikle tercih ettiğin renkler ve sadece olsun diye satın aldığın renklere sahip parçalar senin de gardrobunda endam etmekte. O halde şimdi sadece gerçekten giymeyi sevdiğin renk skalasını belirle ve ona göre parçalardan oluşan bir gardrop hazırla.

Evet, ilk başta biraz zor bir şeymiş gibi geliyor. Fakat uygulamaya koyduktan sonra yaşadığını o hafiflik tarif edilemez bir mutluluk yaratıyor, kendinizi bir kez daha sevip, yanaklarınızdan mıncırasınız geliyor!  :))

Instagram’da buluşalım: banabunlarlageblog
Bunu da sevebilirsin:  Minimalizm: Basit hayata geçmeye nasıl karar verdim?
30 Günde Kolay Para Biriktirme Yolları

KaydetKaydet

KaydetKaydet

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.