Deneyimle Gel

Enneagram Tiplerine Göre Karantina Günlerinde Denenebilecek Hobi Önerileri

Bugünlerde hepimiz alışık olduğumuzdan çok daha fazla evde zaman geçiriyor, yeni yeni hobiler arıyor, deneyimliyor, hayatımıza yeni bir enerji ve bakış açısı getirmeye çalışıyoruz. Ancak bazılarımızın kafası bu konuda biraz karışık. Yeni bir şeyler denemeye nereden başlayacağını bilemeyenlerin işini kolaylaştıracak nefis bir öneriyle geldim; Enneagram tiplerine göre yeni hobi fikirleri!

 

Öncelikle Enneagram nedir? diye soranlar için minik bir açıklama getirerek başlayalım. Enneagram; “Kişilik Enneagramı veya basitçe Enneagram, temelde birbirine bağlı dokuz kişilik tipinin bir tipolojisi olarak anlaşılan ve öğretilen insan ruhunun bir modeli” olarak açıklanıyor. Enneagram için bir nevi kişinin kendini bulma sanatı da diyebiliriz.

 

Enneagram Testi Ne İşe Yarıyor?

Bu test sayesinde kişilik tipini öğrenebilir, ve ‘öz’ünü keşfetme konusunda bir adım atmış olabilirsin. Tabii Enneagram sadece ‘ben’i değil, başkalarını da tanıma konusunda yardımcı olabilen bir metod.

 

Enneagram, gelişmiş ülkelerde iş ve sosyal hayatta da oldukça etkin bir şekilde kullanılırken, Harvard, Stanford Üniversitesi gibi okullarda ders olarak da yer alıyor. Apple, Google gibi şirketler de satış – pazarlama ve personel seçiminde bu metoddan faydalanıyor.

Enneagram Tiplerine Göre Karantinada Denenebilecek Hobi Önerileri

 

TİP 1 Yemek

Tip 1; değer yaratır, yaratımlarını mükemmelleştirir ve başkalarına sunmaktan keyif duyar. Söz konusu bir hobi edinme olduğunda ise yeni tarifler harika bir fırsat. Karantina günlerinde yeni tarifleri online eğitimler ile öğrenebilir, öğrendiklerini görüntülü sohbetler eşliğinde arkadaşlarına ve ailelerine öğretebilirler.

 

TİP 2 Çevrimiçi Buluşmalar

Tip 2, ikili ilişkilere ve sevgiye değer verir. Karantina günlerinde kendine bir hobi ararken, kendi yaratıcı kartlarını hazırlayıp sevdiklerine e-posta olarak gönderebilir ya da bir arkadaş grubuyla fikirlerini paylaşmak üzere online bir buluşma planlayabilir.

 

TİP 3 Online Egzersizler

Tip 3, enerjik titreşimlere değer verir, kendileri için hedefler belirler ve rekabetten keyif alırlar. Karantina günlerinde ise büyük olasılıkla kendi seçtikleri bir çevrimiçi egzersiz grubuna katılmaktan zevk alabilirler. Bu, endorfinlerini artıracak, vücutlarını hareket ettirecek ve aynı zamanda rekabetçi ruhlarını besleyecek.

 

TİP 4 Kaligrafi

Tip 4, yaratıcılık, güzellik ve estetiğe değer verir. Evde olduğu bugünlerde kaligrafi öğrenebilir. Bu hobisini sanat projeleri, bullet journal veya kişisel markalarına entegre etme gibi başka şekillerde kullanarak kendilerini ifade etmek için kullanabilir.

 

TİP 5 Yaratıcı Yazarlık

Tip 5, içgözlem, ustalaşma becerileri ve zihinsel zorluklara ilgi duyar. Online bir yaratıcı yazarlık sınıfına kaydolmak, daha fazla bilgi edinmek istedikleri konuları araştırmalarına ve yazmalarına olanak tanıyabilir.

 

TİP 6 Gelecek Günlük Yazmak

Tip 6, açıklığa, sadakate ve iyimserliğe değer verir. Karantina günlerinde gelecek güzel günlere dair günlük tutmaya başlamak sakinleştirici bir etki yaratabilir, kendileri ile olan ilişkilerinin güçlü kalmasına fırsat tanıyabilir.

 

Tip 7 Kitap Kulübü

Tip 7 , kaliteli zaman geçirmeye, fikir paylaşmaya ve çeşitliliğe değer verir. Bugünlerde bir kitap kulübüne başlamak, arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve onları en çok aydınlatan bölümler hakkında online olarak sohbet etmek sosyal zaman geçirmelerine yardımcı olabilir. Hatta yaratıcılık üzerine veya kitapla ilgili özel temalı haftalık Zoom Hangout’ları oluşturmaktan büyük keyif alabilirler.

 

TİP 8 Podcast

Tip 8, tutku, eylem ve liderliğe değer verir. Kendi podcastlerini başlatarak uzmanlıklarını kitlelere ulaştırabilirler. Görüşlerini başkalarıyla paylaşırken kendi deneyimleriyle güçlendirebilirler. Bu sayede tutkularının peşinden gidebilirler.

 

TİP 9 Bahçecilik

Tip 9, rahatlama, huzur ve yaratıcılığa değer verir. Şu anda ev / balkon bahçeciliğine başlamak endişelerini sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Enneagram Tiplerine göre testleri Google’da aratarak bulabilir, pek çok ücretsiz tesi uygulayarak  hangi tip olduğunu öğrenebilirsin. Örnek bir test linkini şuraya bırakıyorum.

İlgini Çekebilir: Evde Yapılacak Hobiler: 6 Bütçe Dostu Öneri