Öz- Bakım

Endişeli Hissettiğinde Uygulayabileceğin 4 Pratik Egzersiz

Bugünlerde dünya yanıyormuş gibi hissediyor, endişe, öfke, kaygı ve korku gibi duyguları eskisinden daha yoğun yaşıyor olabilirsin. Yaşadığın tüm duygular olağan ve tek başına değilsin. Telkinler, farkındalıklar, kabuller içindeki acıyı, öfkeyi, huzursuzluğu endişeleri ortadan kaldırmıyor, biliyorum. Belki sadece sivri köşelerini törpülüyor, belki biraz içini yumuşatıyor ama yine de orada bir yerlerde seninle durmaya devam ediyor. Ama unutma, şifa da panzehirde sende; anda olabilmekte ve ‘öz’ünü duyup ona kulak verebilmekte. İşte kendini endişeli hissettiğinde uygulayabileceğin 4 pratik egzersiz.

Bir nesneye dokun

Endişeli hissettiğinde bazen bedeninden uzaklaşmış gibi hissedebilirsin. Böyle anlarda bir nesneye dokun. Herhangi bir nesne olabilir ama dokusunu, köşesini, kenarını hissedebileceğin bir nesne daha etkili olabilir.

 

Nesneyi avucunun içine al, sıkıca tut ve ne hissettiğine odaklanmaya çalış. Yumuşak mı sert mi, sıcak mı, soğuk mu? Üzerinde hissedebileceğin detaylar var mı? Eğer kristallerle aran iyiyse, enerjisine ve şifasına güveniyorsan gül kuvarsı burada kullanabilirsin.

Güzel bir şey kokla

Duygularını harekete geçirmenin ve olduğun ana getirmenin en güzel yollarından biri de hoş kokulu bir şey koklamak. Beynin,
kokuyu aldığı anda vücudunda reaksiyona neden olur.

Ne kokladığına bağlı olmakla beraber daha enerjik, daha huzurlu ve güvende hissetmene yardımcı olabilir. Bunu için aromaterapi yağlarından faydalanabilirsin.

 

Nefesine odaklan

Böyle anlarda eğer kendinde meditasyon yapacak gücü hissedersen meditasyon için zaman ayırmayı denemelisin. Sakin bir yere geçip, nefesine odaklanarak geçireceğin 10 dakika sana şifa olacak.

Olumlama yap

Endişeyle başa çıkmanın bir diğer alternatifi ise
olumlamalardan yardım almak. “Güvendeyim”, “Bu durumla başa çıkabilirim” ve
“Ben iyiyim” gibi kelimeler böyle anlarda zihnine olumlu tetiklemeler yaparak endişeni azaltmana yardımcı olabilir