Ye-İç Gel

Detoks, temiz beslenme ve detoks tarifi ile 3 gün

Şubat için cüce ay derler, Mart ayını da yarılayınca geldi mi sana bahar! Önümüzdeki günlerde seni de kilo verme telaşı, şortlar olacak mı, elbiselere girecek miyim, bikini de nasıl fit görüceğim? derdi sarmaya başlayacak. O yüzden önümüzdeki süreyi iyi değerlendirmekte fayda var, çünkü yaz geldiğinde ‘hiçbir şeyin içerisine sığamıyorum’ diye hepimiz ağlamaya başlıyoruz, net!

Bir süredir beslenme danışmanım ile sağlıklı beslenme düzenini hayatıma adapte etmeye çalışıyor ve haliyle kilo da veriyorum. Ancak söz konusu o kalan 5 kilo olunca bünye sanki biraz zorlanıyor, en azından bende durumlar böyle. Hal böyle olunca da 72 saat yani 3 gün sürecek bir detoks ve temiz beslenme programına başladım.

Temiz beslenme nedir diye sorarsan; işlem görmüş, paketlenmiş, kutulanmış ürünlerden uzak durmak şeklinde özetleyebilirim. Bu da demek oluyor ki her şeyin en tazesini, en yeşilini, mümkünse çiğ halde (buhar da olabilir) ev yapımı tüketmek gerekiyor. Bunun için diyet demek istemiyorum, zira o biraz bana göz korkutucu geldiği için ‘sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek’ demek istiyorum.

Temiz beslenme stiline karar verdikten sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

 1. Özellikle çalışma hayatında ne yazık ki her daim sipariş vermek zorunda kalıyoruz. Ama bunu bir yaşam stili haline getirmekse niyetin, siparişi bırak, yemekleri evde kendin pişir. (Ofis için minik taşıma kapları alıp, evde pişirip götürdüğüm ya da ofiste kendi yaptığım salatalar ile sadece bir haftada bile bunun bende ciddi kilo kaybı yarattığını gördüm)
 2. Benim gibi su içme alışkanlığın yoksa ne yazık ki sağlık için bol su içmek gerekiyor. Günde en az 2 litre ideal olanı. Sen de su içmeyi unutuyorsan, telefonuna indirdiğin uygulama ile bu sorunu çözebilirsin.
 3. Taze meyve ve sebzeler tüketmeye özen göstermen gerekiyor.
 4. Ve 3 öğün ana 3 öğün ara olmak üzere 6 öğün, küçük porsiyonlarda beslenmek gerekiyor.
 5. Şeker,  trans yağ içeren yiyecekler, kimyasal içeriklere sahip yiyecekler, beyaz un ve tüm işlenmiş gıdalardan uzak bir beslenme rutinini alışkanlık geline getirmen, asitli ve kafein içeren içeceklerden de uzak kalmak gerekiyor.

Detoks nasıl yapılır, kaç gün sürmelidir?

 1. Hazır satılan detoks sularının faydaları ne derecedir bilmiyorum ama temiz beslenme rutinine girdiysen, detoks sularını da taze meyve ve sebzeler eşliğinde kendin sıkacaksın demektir.
 2. Detoks programına karar verdiysen minimum 3 gün yapabileceğin gibi bu süreyi uzatarak 5 güne de çıkarabilirsin. Eğer 3 gün sıvı ile beslenme fikri sana korkutucu geliyorsa o halde 2 öğünde detoks sularından yardım alabilirsin.
 3. Detoks programını bir rutin haline getirmek istiyorsan, devamlı değil, 40 gün ya da 60 günde bir uygulamalısın.
 4. Suyunu sıktığın her sebze-meyve kilo verdirmeyeceği için kalori miktarlarını ve yağ oranlarını iyi araştırmalısın.
Foto: banabunlarlagel

Detoks tarifi

Gelelim evde kolayca hazırlayabileceğin bir detoks tarifine! Benim 3 günlük sürecek olan detoks programımda tüm öğünler sıvı içermiyor. Akşam yemek yemeğe alışkanlığını bırakmak bana 3 gün de olsa zor geldiği için sabah ve öğlen detoks suyu içip, akşamları yağsız, bol limonlu salata yemeği tercih ediyorum

Detoks suyu için nelere ihtiyacımız var?

1 demet ıspanak ( bunu göz kararı da ayarlayabilirsin)

 • Bol vitamin içeren ıspanak, kilo vermeyi kolaylaştırıyor, sinidirim sistemi için faydası bulunurken, diyet listelerinin de favori sebzesi arasında yer alıyor . İçerdiği zengin A vitamini sayesinde pek çok hastalığa da şifa oluyor.)

1 limon

1 yeşil elma

 • Oldukça düşük kaloriye sahip olan yeşil elma, diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden. Orta boy bir elma 50-80 kalori olduğunu ele alırsak, gönül rahatlığıyla detoks karışımına ekleyebilirsin.)

1 demet maydonoz

 • Yüksek miktarda antioksidan içeren maydonoz, karaciğerde bulunan ve detoks etkisi yaratan enzimin üretimini artırıyor

1 salatalık

 • Salatalık,  içerdiği asitler itibari ile mide sağlığı için oldukça önemli. İçerdiği protein sindirimi kolaylaştırıyor ve yaklaşık 100 gram bir salatalık yaklaşık 15 kalori ediyor.

Nasıl yapıyoruz?

Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirdikten sonra, kaşık yardımıyla karıştırıp, afiyetle içiyoruz 🙂

Foto:banabunlarlagel

Peki hangi makine?

Ben hangi katı meyve sıkacağı kullanıyorum diye sorarsan;  uçuk fiyatları gördükten sonra uzuuuunca bir süre araştırmaya girdim. Makineler iyi tamam ama asıl problem temizlik ve benim bu konuda istikrarlı olabilecek miyim? sorusu olunca, bütçeyi zorlamayan, temizleme konusunda da yormayan bir katı meyve sıkacağı bakmaya başladım. Sinbo SJ -3143 katı meyve sıkacağı benim ihtiyacımı karşılayacak bir ürün oldu. Dediğim gibi, detoks mevzusunda istikrarlı olabilecek miyim sorusu nedeniyle bin TL’yi aşan bir makine almak istemedim. Denemek için bu ürünü tercih ettim. 90 TL gibi çok uygun bir fiyata aldım ve fiyat-performans durumuna göre yorumlarsam, beni gayet mutlu etti. Temizleme konusu ise bu tip makinelerin asıl sorunu… Onda ise makinenin neredeyse tüm parçaları ayrıldığı için hepsini kolayca çıkarıp, yıkamak mümkün. Yani bu konuda da benden tam not aldı. Önerim, eğer sürekli bir sebze-meyve sıkma durumun yoksa, benim gibi yeni yeni başlayanlardansan bu makine işini görecektir. Sonra yüzlerce para döküp, aldığımız ürünler arasına girmesin 🙁

Umarım önerilerim, deneyimlerim işine yarar ve sen de sağlıklı ve temiz beslenme ailesinin bir üyesi olursun. 

Güç seninle olsun!

Mutlulukla ve aşkla 🙂 

 

 

imge

Bana Bunlarla Gel çatısı altında, ruhuma, zihnime, bedenime iyi gelenleri, sade ve basit yaşama dair tecrübelerimi yani hayatıma dokunan ne varsa onları paylaşıyor olacağım. Umarım sana da ilham olur. Kalp. https://www.instagram.com/imgeincesoy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.