Ye-İç Gel

Barcelona lezzetleri: Ne yenir, ne içilir?

Barcelona’da her damak tadına uygun bir lezzetle karşılaşmak mümkün. Ama İspanyol mutfağına ait bazı lezzetler var ki; tadına baktıkça adeta ayaklarımızı yere vura vura,  flamenko ustasını aratmayacak cinsten oleey oleeey çekiyoruz. Sangriası, tapası, churrosu derken tadı damağımızda, özlemi yüreklerimizde kalan geleneksel Barcelona yemekleri listemizi çıkarıyoruz. Barcelona’nın her sokağında ayrı bir lezzet keşfine hazır mısınız?

Tapas

Tapas olayını buraya gelmeden bir türlü şekillendirmemiştik ama bizde mezeye dediğimiz ne varsa burada da aynısıymış. Her yer tapas ve tapas barlarla dolu. Cava ya da Sangria yanında çeşit çeşit seçilebilen tapaslardan bir tanesi de adını hatırlayamadığımız deniz ürünlü oldu. Her damak zevkine uygun alternatifi olan tapası denemeden gelmeyin.

Tapas nerede yenir?

Fiyat ve lezzet performansı için pek çok şubeli Txapela ise tercih edilebilir görünüyor. Fiyatlar 1,80 – 2,50 Euro arasında…

Halka tatlısının teyze kızı Churros

Churros, görünüş olarak bizim halka tatlısı ama lezzet olarak da bildiğin pişi. Çikolata ya da süt reçeline batırıldığında ise daha lezzetli bir hal alıyor. Hamur işi severlerin favorisi olacak cinsten.

Churros nerede yenir?

Gothic Mahallesi ve La Rambla üzerinde rastlayacağınız pek çok kahvecide görebilirsiniz. Fiyatları 1.20 ile 5 Euro arasında değişiyor.

foto: banabunlarlagel

Gerçek bir aşk: kruvasan ve kahve

İşte en sevdiğimiz, muazzam ikili. ‘Ne yani kahvenin hası bizde, kuruvasan da yapıyoruz’ diyebilirsiniz lakin biz buralara gelene kadar daha önce böyle lezzetli bir kruvasan yediğimizi hazırlamıyoruz. Cortado eşliğinde sabah kahvaltısı ya da ara mide kıyılmalarında gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kruvasan ve kahve nerede yenir/ içilir?

İtiraf etmeliyiz ki, Barcelona’da geçirdiğimiz gün içerisinde kötü kahve içmedik ve hiç ‘burası iyi değilmiş’ dediğimiz bir kahve dükkanına rastlamadık. O yüzden tüm Barcelona sokaklarında karşınıza çıkacak Kruvasan ve kahve ikilisini bizce deneyebilirsiniz. Ama illa bir yer öner derseniz de mascarponeli kruvasan için El Born’da yer alan Hoffman deriz! 

foto: banabunlarlagel

Su gibi gider Sangria

İspanyolların en çok tükettiği  alkol  Sangria. içesi gelinen, meyveli, hafif mi hafif mi şarap. Şehirde geçirdiğiniz süre zardında içmelere doyamayıp, eve stok yapmak isteyebilirsiniz. Bunu için de yerel marketlere koşarak gidebilirsiniz zira 1,25 Euro’ya litrelik sangria bulabilirsiniz.

Geleneksel lezzet Paella

İspanyol mutfağının el geleneksel lezzetlerinden bir tanesi paella.  Valencia kökenli olan bu yemeği şehrin her yerinde bulmak mümkün. Ana malzemesinde pirinç ve safrandan oluşan paellanın bolca çeşidi de mevcut. Ancak bizim damak zevkimize uygun olanın genelde deniz ürünlü versiyonu oluduğunu söylüyorlar. Söylüyorlar diyoruz, çünkü her ne kadar geleneksel bir yemek olsa da iyi paella bulmak biraz zor. O yüzden biz neresi en iyisidir bilemediğimiz için bu hakkımızı es geçtik. Varsa öneriniz, bir sonrakinde denemek üzere bekleriz 🙂

Foto: pinterest

Patatas bravas

Küp küp kesilip, kızartılan bildiğin patates kızarması ama asıl olayı bravas sosunda. Damak tadımıza müthiş uygun. Cava ya da bira eşliğinde de efsane giden bir lezzet fırtınası…

Patatas bravas Nerede yenir?

Tüm tapas barlarda karşınıza çıkabilir.

Halk için Cava…

Cava bir tür Katalan şampanyası. Söylenenlere göre zenginler şarap içerken halk cava içiyormuş. Şarap ile şampanya arasında gidip gelen, yumuşak içimli bir tadı var. Gazoz niyetine yemeklerinize eşlik ettirebilirsiniz.

foto: banabunlarlagel

 

Hola Barcelona! Barcelona’ya gitmek için 10 neden ↵

Barcelona alışveriş rehberi: Ne, nereden alınır? ↵

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.