Mutlulukla Gel

Yüzyılın sorusu: Dudak bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarını sevmeme nedenleri sıralanacak olsa, soğuk havanın yanında cilt ve dudak kuruluğu da bunların başında gelir herhalde. Mevsimlerden kış, cilt sorunlarının etkili sorularından biri ‘dudak bakımı nasıl yapılır?’ olunca, aslında yanıtı sanıldığı kadar zor değil ve temelde yapılacak 3 dudak bakımı rutini mevcut.

Dudak bakımı yapılmadığında, özellikle mat rujlar sürüldüğü zaman kendini belli eden o kötü görüntüyü önlemek ve mevsime göre daha yumuşak dudaklara sahip olmak için yapılması gereken pratik rutinlere göz atın…

Önce pul pul dökülmelerden kurtul

Kışın dudak bakımı konusunda çözüm bekleyen ilk adım pul pul dökülmeler olduğu için önce bu görünümdem kurtulmak gerekiyor. Bunun için de elbette ilk yapılacak şey; ölü deriden kurtulmak. Dudaktaki dökülmelerden kurtulmak için evde kendin bile kolaylıkla bir dudak maskesi hazırlayabilirsin. Biraz bal, biraz esmer şeker ikilisini çırpıp temiz bir diş fırçası yardımıyla dudaklarına ovarak uygulayabilirsin. Bu maskeyi düzenli olarak uyguladığında, dudaklarında oluşan dökülmelerden kurtulduğunu göreceksin.

Nemlendirmeyi unutma

Dudaklarda oluşan pul pul görüntüleden kurtulduktan sonra yapman gereken 2. adım dudakları nemlendirmek. Özellikle kış aylarında dudak bakımı için nemlendiriciler kullanmayı ihmal etmemek gerekiyor. Eğer sen de benim gibi bunu sık sık yapmayı unutanlardansan en kolay yolu çantanda, masanda, banyoda birer tane nemlendirci dudak balsamı bulundurmak. Ben son dönemde Ruby Kisses- Pot O’Miracle dudak balmını kullanıyorum. Ama nemlendirici etkisi için uygun bütçeli olanlarını da tercih edebilirsin. Benim için bir diğer seçenek de Bepanthol.

Güneş koruması olan bir dudak kremi

Mevsimlerden kış, güneş yaz kadar etkili olmasa da zararlı UV ışınları hala cildimizle karışmaya devam ediyor. Bu yüzden de tıpkı yüzümüze SPF içerikli uyguladığımız gibi dudaklar için de güneş koruması özelliği olan kremler tercih etmek gerekiyor. Dudakları güneş ışındalarından korumak sadece kolay çatlamasını önlemiyor aynı zamanda yaşlanmayı geciktirerek cilt kanseri riskini de azaltıyor.  Güneş koruması olan bir dudak kremi tercih etmek istersen Neutrogena Revitalizing Lip Balm’ı seçebilirsin.

Senin dudak bakımı için uyguladığın rutinlerin ve önerilerin neler?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir