Uncategorized

Hola Barcelona! Barcelona’ya gitmek için 10 neden

Bir yer düşünün, kaossuz, trafiksiz, her yere bisikletle veya motorla ulaşılabilen ve attığınız her adımda huzuru sonuna kadar içinizde hissedebilen. İşte Barcelona da o huzur dolu şehirlerden bir tanesi. 1,5 milyon nüfusuyla, geniş geniş caddeleriyle, insana değeri, sanata saygısı, plajı, parkı, sangirası, cavası, adım başı kaykaylı insanlarıyla gönlümüzü çelen Barcelona, ‘özleyecekler’ listemizin ilk sırasında daha şimdiden yerini alınca, bize de Barcelona’ya ilk kez gidecek, gidip de ruhunu, kalbini bizim gibi oralarda bırakanların bir daha gitmesi için 10 nedeni sıralamak düştü.

Ancak başta uyaralım, Barcelona’ya seyahat ettiğinizde ‘görülecekler’ listesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken oldukça mühim bir detay var; biletler… Eğer şehire ilk kez gidiyor, gerçek bir turist gibi tüm müzelerin, parkların hakkını vermek istiyorsanız, o halde biletlerinizi gitmeden online almanızda fayda var. Zira saatlerce uzayan kuyruklar, hayallerle gittiğiniz seyahatinizi bir çileye çevirebilir…

Barcelona seyahatimiz ve daha pek çok ilham alacağın öneriler için Instagram‘a da bekleriz 

Barcelona – Foto: banabunlarlagel
Barcelona – Foto: banabunlarlagel

Sagra da Familia

Barcelona’nın neredeyse her yerinde Gaudi’nin imzasının olduğunu söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz. Sagra da Familia, Gaudi’nin görülmesi gereken muazzam başyapıtlarından sadece bir tanesi. Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı ancak 1926 yılında tramvayın altında kalarak ölmesi nedeniyle yarım kalan bir bazilika.

Biletler Get your Guide web sitesinde €20, Sagra da Familia resmi web sitesinde €15, öğrenci ise €13

Sagra da Familia – Foto: banabunlarlagel
Sagra da Familia – Foto: banabunlarlagel

Park Güell

1900-1914 tarihleri arasında, Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılan. Park, 1923 yılında halka açılıyor ve yine Gaudi’nin imzasını taşıyor. Parkın içerisine girip, üst kata çıktığınızda balkonda sizi bekleyen harikulade şehir manzarası ise keyiflerden keyif beğendirtiyor. Parkın içerisinde bir de Gaudi’nin müze haline gelen evi yer alıyor ancak orayı görmek için de ekstra ödeme yapmanız gerekiyor.

Park Gell’e giriş Get your Guide web sqitesinde €9,75, Park Güell resmi web sitesinde €7 

Park Güell – Foto: banabunlarlagel

Park Güell – Foto: banabunlarlagel

La Rambla

İstanbul’un eski İstiklal’i neyse La Rambla’da Barcelona için tam olarak öyle. Dünyaca ünlü markaların mağazaları, cafeler, restoranlar, tapas barlar… Adım adım gezdikçe keşfedeğiniz çok detayın olduğu La Rambla’ya özellikle alışveriş yapmak için uğrayabilirsiniz.

El Born

Bir yerleri bir yerlere benzetmekte üstümüze yok. Eğer El Born’u da bizi buralarda bir yerlere benzetecek olursak tam olarak Karaköy deriz. Sanat galerileri ve bol kahvecisiyle ünlü olan El Born’da kahvecilerinden birine uğrayarak birer cortado molası verebilir ya da El Born Centre de Cultura’ yı gezebilirsiniz.

El Born – Foto: banabunlarlagel
El Born Centre de Cultura -Foto: banabunlarlagel

Gothic Quarter

Katalanca’da, Barri Gotic, İspanyolca’da, Barrio Gotico, Barcelona tarihinin başladığı yer olma özelliği taşıyor. Ortaçağ yapıları, büyüleyici meydanları, daracık sokakları, ilgi çekici hikayelerle dolu Katedrali, kafeleri, barları, restoranları ve hediyelik eşya dükkanları ile Gotik Mahalle de görülecek hatta bol bol fotoğraflanacak yerler arasında yer alıyor.

Gothic Quarter – foto: banabunlarlagel

Museu de La Xocolata

Eğer gerçek bir çikolata severseniz, o halde  burayı da görülecekler listenize eklemenizde fayda var. Müzede çikolatan yapılmış figürler efsane ama asıl efsane olan müzenin içinde yer alan kafedeki sıcak çikolatalar. Burası müze olmanın yanı sıra hem çikolata fabrikası hem de çikolata kurslarının verildiği bir atölye.


Museu de La Xocolata Giriş ücreti  €6

Museu de La Xocolata Foto: banabunlarlagel
Foto: banabunlarlagel

Plaça de Catalunya

Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi bir çok önemli caddeyi çevresine alan Plaça de Catalunya, Barcelona’nın en işlek ve hiç şüphesiz en turistik noktalarından bir tanesi. Çeşme ve heykelleriyle dikkat çeken meydanda uçuşan kuşlara yem verip, yol üstünde diğer caddelere bağlanırken bolca fotoğraf çektirebilirsiniz.

Plaça de Catalunya – Foto: banabunlarlagel

La Barceloneta

La Barceloneta’ya geldiğinizde başka bir dünyada olduğunuzu düşünebilirsiniz. Zira biz tam olarak bu hissiyatlar içerisindeydik. Upuzun plajı, kaykayı, pateni, bisikleti ile şehrin keyfini sonuna kadar çıkaran insanları ile günü sakin ve huzur dolu geçirebilir, akşamları ise sahil bölgesinde yer alan restoranlarında yerel lezzetlerin tadına doyabilirsiniz.

Foto: banabunlarlagel

Camp Nou

Barcelona’ya erkek arkadaşınız ya da eşiniz ile gidiyorsanız, Camp Nou kuvvetle muhtemel gideceğiniz yerler arasında başı çekiyor olacak. Tam adı  Estadi del Futbol Club Barcelona. “Camp Nou” Katalancada “yeni saha” anlamına geliyor ve bu stadyum da bu ismiyle dünyada popüler oluyor. Şu an 100 bine yakın kapasiteye sahip olan stadyum, planlandığı gibi kapasitesi artırılırsa Avrupa’nın en büyük stadyumu ve dünyanın en büyük 3. stadyumu olacak.

CamP Nou giriş ücreti €25 

Camp Nou – Foto: banabunlarlagel
Camp Nou – Foto: banabunlarlagel

Montjuïc

Montjuic Kalesi, Montjuic Tepesi’nde yer alan ve duyumlarımıza göre muazzam bir manzaraya sahip 18. yüzyıldan kalma bir kale. Barselona’ya gittiğinizde Montjuic Tepesine teleferik ile çıkıp, şöyle şehri kuş bakışı izlemenin keyfini bizim için de çıkarın. Çünkü biz son günümüzde felaket bir yağmurlu Barselona’ya uyanında ne yazık ki bu programımızı ertelemek zorunda kaldık.

BONUS: La Boqueria

Barcelona’ya gidip, yerel lezzetleri tatmak, renkli, keyifli, sebze, meyve ve deniz ürünlerini deneyerek bir gün geçirmek isterseniz, o halde istikamet La Boqueria. La Boqueria, şehrin en turistik ve hiç şüphesiz en kalabalık semt pazarlarından bir tanesi. Buraya yolunuz düştüğünde taze meyve sularından yudumlamayı da ihmal etmeyin.

La Boqueria – Foto: banabunlarlagel
Peki ben nereden alışverişi yapacağım dersen?  onun da yanıtı şurada → Barcelona alışveriş rehberi: Ne, nereden alınır?

Bana Bunlarla Gel’i Instagram hesabı banabunlarlagelblog ve Youtube da banabunlarlagel adresinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir